Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa): Co to jest i sposoby leczenia: Ciąża a zespół antyfosfolipidowy

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa): Co to jest i sposoby leczenia: Ciąża a zespół antyfosfolipidowy

2016-07-29

Zespół antyfosfolipidowy, nazywany jest również zespołem Hughesa lub też antykardiolipinowym. niekiedy w użyciu jest też termin zespół ciążowy. Zespół antyfosfolipidowy został opisany po raz pierwszy około 20 lat temu. Jest to zaburzenie, które ma podłoże immunologiczne, charakteryzuje się znacznie podwyższonym mianem przeciwciał antyfosfolipidowych.

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa): Co to jest i sposoby leczenia: Ciąża a zespół antyfosfolipidowy

Rzut historyczny

Nazwa, która obecnie funkcjonuje wzięła się od nazwiska angielskiego reumatologa Grahama R.V. Hughesa, osoby zajmującej się problematyką toczeniową. Cały czas nie znane są dokładne przyczyny tego schorzenia, ale wiadomo, że problem ten w większym stopniu dotyczy kobiet. Mężczyźni chorują na zespół antyfosfolipidowy 2 razy rzadziej. Jest to jednak bardzo rzadka przypadłość, ponieważ dotyczy zaledwie 2-5% populacji. Jak do tej pory znamy także dwie postacie tej choroby. Pierwotny zespół antyfosfolipidowy i zespół antyfosfolipidowy wtórny.

Kryteria klasyfikacyjne tej choroby zostały po raz pierwszy ustalone w 1987 r. - następnie zmodyfikowane w 1998 r., podczas 8. Międzynarodowego Sympozjum na temat Przeciwciał Antyfosfolipidowych w japońskim mieście Sapporo. Ostateczne zmiany zostały wprowadzone podczas 11. Kongresu w Sydney w Australii w listopadzie 2004 r. Żeby dokładnie rozpoznać chorobę stwierdza się co najmniej jedno kryterium kliniczne i jedno kryterium laboratoryjnego.

Na czym polega zespół antyfosfolipidowy?

Do przeciwciał antyfosfolipidowych, które mają największe znaczenie kliniczne przede wszystkim należą: antykoagulant toczniowy i przeciwciała antykardiolipinowe.

Polecamy artykuł: Objawy zespołu antyfosfolipidowego

Zespół Hughsa można najprościej określić jako zespół objawów klinicznych skojarzonych z podwyższoną obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy krwi. Owe przeciwciała, które mają negatywny wpływ na fosfolipidy - cząsteczki tłuszczów, są składnikiem błon komórkowych w naszym organizmie. Łączą się one z fosfolipidami, a w konsekwencji mamy zmiany patologiczne w różnych organach wewnętrznych.

Zespół antyfosfolipidowy jest chorobą autoimmunologiczną, a więc taką, gdzie mamy do czynienia z dziwną sytuacją. Organizm atakuje sam siebie, prowadząc do rozmaitych zakłóceń w dotychczasowym funkcjonowaniu. Do bardzo częstych objawów występowania owej dolegliwości zalicza się więc zakrzepicę naczyń (żylną bądź tętniczą), poronienia oraz szereg innych objawów klinicznych, które wiążą się z nadkrzepliwością i zamknięciem światła naczyń.

Leczenie zespołu Grahama R.V. Hughesa

Leczenie jest bardzo skomplikowane i stosuje się wiele metod, w zależności od objawów jakie ma pacjent. Przy bezobjawowym przebiegu nie stosuje się jednak żadnego leczenia, ale najczęściej trzeba przyjmować heparynę oraz kwas acetylosalicylowy podczas całego trwania ciąży, a także unikać doustnych środków antykoncepcyjnych, gdyż zwiększa to ryzyko powikłań zakrzepowo zatorowych. U 50% kobiet z zespołem antyfosfolipidowym w ciągu 3 do 10 lat można spodziewać się takich właśnie epizodów, natomiast u jednej dziesiątej rozwija się toczeń rumieniowaty układowy, co prowadzi do stanu zapalnego wielu tkanek i narządów.

Wpływ zespołu antyfosfolipidowego na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka

Zapewnienie leczenia od pierwszych chwil ciąży to podstawa jeśli chcemy być niemal całkowicie pewni, że urodzimy zdrowe dziecko. Urodzenie zdrowego dziecka jest możliwe. Zaburzenia związane z zespołem Hughesa nie musza powodować negatywnych konsekwencji dla rozwijającego się dziecka, ani poronienia. Ważne jest także, iż rozpoznanie choroby wcale nie wyklucza możliwości zajścia w ciąże. Jednak jest to stan z podwyższonym ryzykiem i niezbędna jest stała obserwacja zespołu lekarzy.

Autor: Karol Frankowski

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.