Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Jak się odżywiać w drugim trymestrze ciąży?

Jak się odżywiać w drugim trymestrze ciąży?

dodane 2019-01-04 14:58

Ciąża to czas szczególny dla każdej kobiety. Najważniejsze jest wtedy dobro nienarodzonego jeszcze dziecka. Z tego powodu dieta przyszłej mamy musi być odpowiednio modyfikowana z każdym kolejnym etapem ciąży, by zapewnić płodowi najlepsze warunki do rozwoju.

Ważne zmiany w regułach odżywiania zachodzą w trakcie drugiego trymestru ciąży. Drugi trymestr to środkowe miesiące czasu ciąży, czyli 14 - 26 tydzień. W tym czasie należy szczególną uwagę zwrócić na jakość pożywienia, gdyż u dziecka wzrasta zapotrzebowanie na białko, wapń, węglowodany oraz minerały. Ważne jest, by zwiększyć dzienną dawkę wapnia. Powinna być dwukrotnie większa, ponieważ u dziecka kształtują się zęby i kości. Jednak minusem przetworów mlecznych jest ich wysoka zawartość tłuszczu, więc warto wybierać produkty półtłuste lub chude. Kolejnym ważnym czynnikiem jest białko. W drugim trymestrze należy jeść więcej wysokobiałkowych produktów, jak mięso, ryby, warzywa strączkowe, soczewica, orzechy.

Jednak produkty pochodzenia zwierzęcego są bogate w tłuszcz, co oznacza, że lepiej sięgać po mięsa chude. Następny na liści wartości jest błonnik. Ma on zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przemianę materii oraz zapobiegać zaparciom. Źródłem błonnika są warzywa i owoce, razowe pieczywo i makarony oraz niełuskany ryż. Jednak, szczególnie w ciąży, należy sięgać po produkty ekologiczne. To pomoże zapobiec dostawaniu się do organizmu szkodliwym związkom chemicznym. Kolejnym ważnym elementem diety są witaminy, których nie magazynujemy w organizmie i konieczne jest ich regularne dostarczanie. Witamina C zapewni rozwój mocnego łożyska, a także chronić będzie przed infekcjami. Witaminy z grupy B i E poprawią elastyczność skóry. Kwas foliowy w trakcie ciąży jest bardzo istotny, lecz jednocześnie jest szybko wydalany z organizmu. Znajdziemy go najwięcej w zielonych warzywach, jak szpinak, brokuł, szparagi. Ważne w ciąży jest uzupełnianie żelaza, gdyż zapewnia ono dotlenienie krwi.

Dziecko musi zmagazynować zapasy żelaza na okres po urodzeniu, gdy zostanie odłączone od organizmu matki. Organizm ludzki łatwiej przyswaja żelazo pochodzenia zwierzęcego, dlatego warto spożywać chude mięso. Dużą zawartością tego pierwiastka cieszą się też szpinak i morele. Należy pamiętać, iż witamina C podnosi przyswajalność żelaza. W trakcie drugie trymestru trzeba również zwiększyć przyjmowanie płynów. Najlepiej jeśli będzie to niegazowana woda mineralna. Napoje gazowane mogą niekorzystnie wpływać na organizm i powodować zaparcia. W trakcie środkowych miesięcy ciąży należy unikać soli, napoi kofeinowych, potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Wykluczyć z diety trzeba sery pleśniowe, gdyż mogą one powodować poważną chorobę - listeriozę. Surowo wzbronione jest spożywanie alkoholu ! Prowadzi on do nieodwracalnych uszkodzeń płodu.

Dieta w życiu człowieka odgrywa bardzo istotną rolę każdego dnia. Jednak nie ma bardziej znaczącego okresu, niż ciąża. W tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na spożywane produkty i dostosowywać je do kolejnych etapów rozwoju dziecka. Dzięki dbaniu o odpowiednie zróżnicowanie diety w każdym z trymestrów ciąży zapewnimy nienarodzonej pociesze doskonałe warunki do prawidłowego rozwoju.

Autor: Kinga Miliszkiewicz

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia przydatków w ciąży

Stan zapalny przydatków wywołany jest przez drobnoustroje, które z pochwy i macicy przedostają się do jajowodów. Rozwój zapalenia przydatków ułatwia miesiączka, poród, poronienie czy zabiegi takie jak łyżeczkowanie, dlatego bardzo duże znaczenie ma higiena osobista.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy